Trump ilyen, nagyokat mond, egy showman
Aki a szavakat elemezgeti, rosszul teszi, az embert kell megérteni, aki mondja.
Oroszország ellen készülő újabb kibertámadásokra figyelmeztetett Szergej Nariskin, az orosz Külső Hírszerző Szolgálat (SZVR) igazgatója kedden Ufában, egy, a biztonsági szolgálatok vezetőinek részvételével megtartott tanácskozáson.
Nariskin közölte, hogy az SZVR a készülő támadásokról szerzett értesüléseit megosztotta az elhárításukra szakosodott szolgálatokkal. Azt állította, hogy a Nyugat a hibrid háború eszközeivel igyekszik meghiúsítani Oroszország más országokkal, egyebek között a Kínával való együttműködését a nemzetközi színtéren.
Az orosz kémfőnök szerint a nyugati országok a kiberteret nem az együttműködés, hanem a geopolitikai vetélytársaikkal, köztük az Oroszországgal és Kínával folytatandó küzdelem egyelőre szabályozatlan terepének látják. Emlékeztetett, hogy az Egyesült Államok stratégiája számol a preventív kibertámadások indításának lehetőségével.
Nariskin arra figyelmeztetett, hogy a kibertérben más államok infrastruktúrája ellen folytatott hadműveletek a támadó fél számára is beláthatatlan és rendkívüli következményekkel járhatnak.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden nem zárta ki annak lehetőségét, hogy Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök megvitassa a kibertámadások ügyét, ha a G20-csoport június végi, oszakai csúcstalálkozóján külön megbeszélést fognak tartani.
A kibertámadások kérdésére az irányította rá a figyelmet, hogy a The New York Times című amerikai napilap szombaton közölte: az utóbbi években felélénkült az amerikai szakszolgálatok arra irányuló törekvése, hogy vírust juttassanak be az orosz energiarendszerbe. Trump a lap hírét valótlannak minősítette, egyúttal virtuális hazaárulással vádolta a lap szerkesztőségét, amely válaszul azt állította, hogy a kormányzat illetékesei a közlés előtt látták a sajtóba kerülő anyagot.
Hétfőn egy meg nem nevezett orosz biztonsági szerv névtelenül nyilatkozó, vezető beosztású tisztségviselője orosz hírügynökségeknek megerősítette, hogy külföldi, köztük amerikai szakszolgálatok növekvő intenzitással próbálnak meg behatolni az orosz infrastruktúra irányítási rendszereibe, de eddig sikerült semlegesíteni őket. A támadások célpontjaivá az informátor szerint a bankok, a közlekedés és az energiaszektor váltak. Az illetékes kijelentette, hogy a lépések a kiberháború elemeinek tekinthetők.
(MTI)